Вие имате прво да ја знаете вистината

Америка даваше 5.000.000 долари за информации каде се крие, падна босот на Клан дел Голфо, 500 војници го фаќаа во џунглата (видео)

Кланот Гулф брои околу 1.200 луѓе, главно поранешни членови на екстремно десничарски паравоени формации.

Најбараниот колумбиски дилер на дрога и водач на Кланот Гулф ( Клан дел Голфо ), Даиро Антонио Усуга , познат како Отониел, беше фатен во саботата за време на операција спроведена од вооружените сили, потврдија воени и полициски извори.

Колумбија понуди награда до 3 милијарди пезоси (околу 800.000 американски долари) за информации за тоа каде се наоѓа Отониел, додека американската влада издвои награда од 5 милиони долари за да помогне во неговото лоцирање.

Претседателот Иван Дуке го изедначи апсењето на Отониел со апсењето на Пабло Ескобар пред три децении.

Ова е најголемиот пораз на трговијата со дрога кај нас овој век. Тоа може да се спореди само со падот на Ескобар во 1990-тите, рече тој.

Еден полицаец е убиен за време на операцијата, додаде Дуке.

Отониел најпрвин бил левичарски герилец, потоа десничарски паравојски, а потоа станал водач на криминалната банда Клан дел Голфо. Кланот, кој брои околу 1.200 луѓе, главно поранешни членови на екстремно десничарски паравоени формации, шверцува дрога и е присутен во 10 од 32-те провинции во Колумбија.

Властите соопштија дека разузнавањето предводено од САД и Британија донело повеќе од 500 војници и членови на колумбиските специјални сили во засолништето на Отониел во џунглата, кое било заштитено со осум безбедносни прстени.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!