Вие имате прво да ја знаете вистината

Овие две намирници се најдобри за здравјето на децата и возрасните: Докторот открива зошто е важно да се внесуваат во организмот

Д-р Воислав Перишиќ зборуваше за здравствените придобивки од јаболката и јаболковиот оцет и објасни како треба да се земаат.

Гастроентерологот проф. Д-р Воислав Перишиќ зборуваше за здравствените придобивки од есенското овошје, а особено ги издвои грозјето и јаболката.

Господ на луѓето наесен им подари две капитални плодови, јаболка и грозје, истакна д-р Воислав и ја спомна антиканцерогената супстанца која ја има во грозјето, но и во јаболката, а тоа е антиоксидантот ресвератрол.

Во јаболката го има помалку, но го има. Има и витамин Е, кверцетин, јаболкото е чудо! Содржи 90 активни хемиски супстанци, вели тој и објаснува дека дури и производот од ова овошје е многу корисен за здравјето.

Јаболковиот оцет многу се споменува во разни совети. Иако е кисело, кога практично по неколку сантиметри ќе влезе во усната шуплина, неговата содржина станува основна. И го нема тој штетен кисел ефект. Многу е освежувачко – вели професорот кој раскажа анегдота за тоа како се враќал од патувањето, многу уморен, кога испил малку јаболков оцет, кој го зајакнал.

По половина час бев сосема свеж. Јаболковиот оцет во голема мера го регенерира телото. Се зема неразреден, 30-40 мл, но се додава малку мед. И не само поради вкусот, туку и поради антиинфламаторните ефекти што ги има медот. Киселината од јаболковиот оцет ја обновува нашата слузница, тоа е храна за нив – забележува д-р Воислав и истакнува дека овие две намирници за кои се зборуваше во емисијата се најдобри за здравјето на возрасните и децата.

Есен е, земајте јаболка и грозје. Не ви треба пробиотик, не ви треба имунотерапија. Еден ден детето мора да јаде едно грозје и две јаболка, едното за појадок, другото за ручек. Јас одамна јадам овошје за вечера.

И дали е подобро да се лупат јаболка или да се јадат со кора, гастроентерологот вели:

Подобро е да се мијат 15-20 минути за да се отстранат активните хемикалии од кората, отколку да се лупат. Доволни се 15 минути, измијте и избришете – заклучи докторот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!