Вие имате прво да ја знаете вистината

Гори Атина: Хаос на улиците, ерупција на протестите за момчете убиено од полицијата (видео)

Вечерва во Атина се случија судири меѓу екстремно левичарските активисти и полицијата, пишува локалниот весник Катемерини.

Десетици луѓе излегоа на централните улици на грчката престолнина во знак на протест поради убиството на млад Ром. Дваесетгодишниот Никос Шабанис беше застрелан за време на трката со полицијата во саботата, додава весникот.

Екстремно левичарските групи одржаа протест во понеделникот вечерта. Некои од учесниците на демонстрациите почнаа да фрлаат камења и други предмети кон полицијата која го обезбедуваше настанот. Службениците на редот одговорија со солзавец и палки, пишува весникот.

Како резултат на судирите има неколку жртви на двете страни, се додава во изданието.

Уапсени се полицајците вклучени во насилната смрт на Шабанис, напиша Катемерини.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!