Вие имате прво да ја знаете вистината

Илон Маск може да спаси 42 милиони луѓе од сигурна смрт: Се чека одговор на милијардерот

Само мал дел од богатството на група многу богати луѓе може да помогне во решавањето на проблемот со гладот ​​во светот, изјави директорот на Светската програма за храна на Обединетите нации (WFP), Дејвид Бисли.

Милијардерите треба да помогнат еднаш, изјави Бисли за CNN во вторникот. А посебно ги истакна двајцата најбогати луѓе на светот – Џеф Безос и Илон Маск.

Не е комплицирано. Потребни се шест милијарди долари за да им се помогне на 42 милиони луѓе буквално да не умрат од глад, додаде во својата изјава Бисли.

Во понеделникот беше објавено дека пазарната вредност на компанијата Тесла надмина една милијарда долари. Според Bloomberg, извршниот директор на компанијата Илон Маск има нето вредност од речиси 289 милијарди долари, што значи дека Бисли бара од Маск донација од само два отсто од неговото богатство.

Нето вредноста на американските милијардери е речиси двојно зголемена од почетокот на пандемијата со коронавирус и таа изнесуваше 5,04 трилиони долари во октомври оваа година.

Бисли објасни дека со „совршената бура“ од неколку кризи, како што се климатските промени и пандемијата со коронавирус, многу нации ќе се соочат со вистински глад.

WFP во понеделникот објави дека 22,8 милиони Авганистанци, во земја со 39 милиони жители, се соочуваат со проблемот на исхрана и „одат кон борба за храна“, што е голем пораст во споредба со 14 милиони само два месеци порано.

Не знам како да ја спречам смртта на милиони луѓе, особено на децата, со недостаток на средства за исхрана и економија во колапс, додаде Бисли. Откако талибанците ја презедоа власта во август, западните земји и донатори замрзнаа милијарди долари помош за Авганистан, а чија економија зависи од помошта на тие донатори.

Сепак, ситуацијата со недостиг на храна беше лоша во Авганистан дури и пред талибанците да ја преземат власта.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!