Вие имате прво да ја знаете вистината

Марк Цукерберг ги учи своите ќерки да кодираат, еврејски молитви и мандарински јазик

Сопругата на Марк Цукерберг, Присила Чан, откри дека нивните две ќерки, на пет и четири години, веќе учат да кодираат со нивниот татко.

Американскиот филантроп и поранешен педијатар, исто така, призна дека мислела дека нејзиниот сопруг е малку бунтовник кога првпат се сретнале на Харвард пред 18 години. Присила и гигантот од Силиконската долина Цукерберг, кои се венчаа во 2012 година, имаат две ќерки, петгодишната Максима и четиригодишната Август, а нивната рутина пред спиење вклучува приказни и кодирање со нивниот татко.

https://www.instagram.com/p/COq6ziphDJm/?utm_source=ig_embed&ig_rid=0604d3bc-ca5e-4822-817c-ab0b74b017b2

Во интервју за магазинот Sunday Times, таа откри: Понекогаш читаат книги заедно. Понекогаш шифрираат. Марк го прави ова со Август откако наполни три години.

Двојката се запознала додека двајцата чекале ред за тоалет на братската забава на Харвард, пред Марк да се откаже од студиите за да се впушти во авантура со Фејсбук. Брзо поминаа неколку состаноци и иако на Присила Марк и се допадна, таа беше вчудоневидена од неговата негрижа за правилата и прописите.

Не ги прекршив правилата… Буквално тргнав кон Харвард, рече таа пред да додаде: За мирната Присила, тој беше малку бунтовник.

https://www.instagram.com/p/B41MRoTA_yl/?utm_source=ig_embed&ig_rid=9714da3d-b303-4b8f-bd12-62ab642140fa

Меѓутоа, на прашањето за нејзиното мислење за влијанието на Инстаграм, една од платформите на нејзиниот сопруг, врз младите тинејџери, Присила рече дека родителите треба да разговараат со своите деца и да ги охрабрат да ги споделат своите чувства.

Таа откри дека децата ги воспитуваат како Евреи, но и дека во воспитувањето вклучуваат елементи од кинеската култура, а Марк и неговите деца пред спиење рецитираат еврејска молитва на мандарински, пишува Дејли мејл.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!