Вие имате прво да ја знаете вистината

Саудискиот принц: Добив отровен прстен од Русија. Доволно е само да се ракувам со него и тој ќе биде готов

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман предложи да се користи отровен прстен за да се убие покојниот крал Абдула, тврди поранешен висок саудиски разузнавач.

Во интервју за Си-Би-Ес, Саад ал-Џабри, кој побегна од Саудиска Арабија во мај 2017 година и живее во егзил во Канада, откри дека Мохамед бин Салман му рекол на својот братучед во 2014 година дека сака да го стори тоа за да го расчисти патот до тронот на неговиот татко, полубрат на кралот.

Имаше тензии околу наследувањето на тронот во тогашното владејачко семејство, а саудиската влада го нарече Џабри „дискредитиран поранешен функционер со долга историја на измислици зад себе“.

Во своето интервју за CBS, Џабри предупреди дека престолонаследникот е „психопат и убиец без емпатија и личност која претставува закана за својот народ, Американците и планетата“.

Тој исто така откри дека на состанокот одржан во 2014 година , му предложил на својот братучед, принцот Мохамед бин Најеф , тогашниот министер за внатрешни работи, да го организираат убиството на кралот Абдула.

Му рекол – Сакам да го убијам кралот Абдула. Добив отровен прстен од Русија. Се што треба да направам е да му подадам рака и ќе биде готово, изјави Џабри и додаде: Можеби само се фалел, но го рече тоа и ние го сфаќаме сериозно.

На крајот се беше решено во приватност во кралскиот двор. Средбата била тајно снимена, а тој знае каде се двете копии од тие снимки.

Абдула почина на 90-годишна возраст во 2015 година, а беше наследен од неговиот полубрат Салман , таткото на Мохамед бин Салман, кој го назначи Мохамед бин Најеф за наследник на тронот.

Во 2017 година, тој беше заменет со Мохамед бин Салман како престолонаследник. Тој, исто така, ја загуби титулата министер за внатрешни работи и наводно му е одреден домашен притвор пред да заврши во притвор минатата година поради неидентификувани обвиненија.

Саад ал Џабри побегна во Канада откако беше соборен Мохамед бин Најеф.

Во едно интервју, тој исто така откри дека пријател од блискоисточната разузнавачка служба го предупредил дека Мохамед бин Салман го испрати својот саудиски тим убијци да го убијат во октомври 2018 година, само неколку дена откако саудиски агенти го убија саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги во Турција.

Тим од шест лица убијци слета на аеродромот во Отава, но беа депортирани откако царинските службеници утврдија дека носат „сомнителна опрема за ДНК анализа“.

Минатата година Џабри го обвини престолонаследникот за обид за убиство во граѓанска тужба поднесена пред федералниот суд на САД, но принцот ги отфрли обвиненијата. Тој, исто така, негираше каква било вмешаност во убиството на Џамал ​​Кашоги , иако американските разузнавачи процениле дека тој ја одобрил операцијата.

Би-Би-Си ја контактираше саудиската влада за да ги коментира наводите. Во соопштението испратено до Си-Би-Ес, саудиската амбасада во Вашингтон го опиша Џабри како „дискрредитиран поранешен функционер со долга историја на измислување за да ги прикрие финансиските злосторства што ги направил“.

https://www.instagram.com/p/CVepFfDKoHF/?utm_medium=copy_link&fbclid=IwAR05OAAvMmuXtKr2Q_YO5bC5W0MbO4e4rjX-pvgOckQopUmWb5McyPSVGu8

Џабри беше близок советник на Мохамед бин Најеф, поранешен престолонаследник и министер за внатрешни работи во притвор во Саудиска Арабија, кој се сметаше за потенцијален политички ривал на принцот Мохамед. Кога Бин Најеф бил соборен, Џабри побегнал во Канада.

Во март 2020 година, саудиските власти ги уапсија неговиот син Омар и ќерката Сара за да го принудат да се врати во Саудиска Арабија.

Во ноември минатата година, два месеци откако нивниот татко го тужеше престолонаследникот, судот во Саудиска Арабија ги осуди братот и сестрата на девет, односно шест и пол години затвор за перење пари и „обид за бегство“ од земјата. Тие ги отфрлија обвинувањата. Судот на крајот ги потврди нивните казни на тајното рочиште на кое не присуствуваа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!