Вие имате прво да ја знаете вистината

Анчелоти бара итна реакција од ФИФА и УЕФА, а за возврат добива само молк!

Искусниот тренер на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, по домашното реми со Осасуна овој викенд, изјави дека во денешните натпреварувачки календари има премногу натпревари и тоа не влијае добро на играчите и нивната форма.

Тоа треба да се поправи, изјави Анџелоти, додавајќи: 

ФИФА и УЕФА мора да направат нешто околу ова што е можно поскоро бидејќи играчите се премногу уморни. Ако продолжи вака, тогаш нема да има добри натпревари. Денеска се играат многу преносни игри. Тоа ми се допаѓа како фан. Но, како учесник на настанот, како тренер, мислам дека тоа не е најдобрата опција за тренирање на врвните тимови. Квалитетот на играта во многу клубови е паднат, изјави Анчелоти по натпреварот од шпанската ЛаЛига викендот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!