Вие имате прво да ја знаете вистината

Австралиецот е прв фудбалер кој призна дека е геј, што го натера да си ја отвори душата (видео)

Австралискиот фудбалер на Аделаид Јунајтед Џош Кавало е единствениот активен професионален играч од првиот ранг на натпреварувањето кој откри дека е хомосексуалец.

Како што пренесува Би-Би-Си, Кавало зборувал за својата сексуалност за официјалниот клупски профил на Твитер, а 21-годишниот лев бек кој игра во првата лига во Австралија изјавил дека води двоен живот од 15-годишна возраст. и дека криел кој навистина е.

Многу сум среќен што јавно зборував за тоа кој сум навистина и чувствувам големо олеснување, рече Кавало, кој доби бројни пораки за поддршка на социјалните мрежи.

Кавало, сепак, додаде дека е загрижен дека неговата сексуална ориентација може да биде проблем во неговата кариера.

Свесен е и дека има голем број на геј играчи кои решиле да живеат во тишина.

Поранешниот играч на Њукасл Џетс, Енди Бренан, во 2019 година откри дека е хомосексуалец и со тоа стана првиот активен фудбалер кој зборува за својата сексуалност.

Поранешниот германски репрезентативец Томас Хицлшпергер е најпознатиот фудбалер кој открил дека е хомосексуалец, една година по завршувањето на кариерата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!