Вие имате прво да ја знаете вистината

Додик дивееше во Парламентот, брутално ги навредуваше пратениците: Балвани и прадавници кои само тресат глупости

Лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, не успеа да ги блокира одлуките во Претседателството на БиХ, бидејќи опозицијата во парламентот на Република Српска во средата му го сврте грбот, спречувајќи го ветото што тој го наметна на серијата договори и одлуки за кои се разговараше на државниот врв минатата недела.

Претставниците на Српската демократска партија (СДС) и Партијата за демократски напредок (ПДП) ја напуштија седницата на Народното собрание на РС, откако Додик брутално ги навреди од собраниската говорница, нарекувајќи ги трупци и предавници кои озборуваат.

Опозицијата не му остана должна, велејќи му дека тој и членовите на неговото семејство ја ограбиле РС под превезот дека се борат за националните интереси.

Татко ти тропа глупости, извика Миладин Станиќ, првиот човек на клубот на пратеници на СДС, нарекувајќи го Додик идиот.

Во еден момент од овие расправии, Додик целосно ја загуби контролата над своето однесување викајќи кон пратениците од опозицијата, одговарајќи на нивните обвинувања дека ниту еден член од неговото семејство не е вработен и дека сите заедно тешко живееле, што предизвика рафали од смеа кај опозицијата.

Поради бојкотот на двете најголеми опозициски партии, не беше обезбедено потребно двотретинско мнозинство пратеници за да се потврди ветото на Додик на предлогот за одлуки што ги разгледува Претседателството на БиХ, па тие одлуки автоматски стапија на сила, без разлика на неговото противење.

Повикувајќи на заштита на виталните национални интереси, Додик се обидува да ја блокира работата на Претседателството на БиХ, што е дел од пошироката стратегија за оневозможување на функционирањето на државните органи.

На овој начин тој најпрвин побара да се укине одлуката за измените на кривичниот законик на БиХ што ја донесе поранешниот висок претставник Валентин Инцко и да се санкционира негирањето на воените злосторства.

Од минатата недела, по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ, Додик одлучи да ги промени условите за деблокирање на државата, а сега бара да се укинат некои од одлуките на Уставниот суд на БиХ, кои ги смета за спорни бидејќи тие наводно ги нарушува правата на РС.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!