Вие имате прво да ја знаете вистината

Ердоган си ги бара парите назад, тој најави средба со Бајден, тоа нема да биде пријатен разговор

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека очекува да се сретне со американскиот претседател Џозеф Бајден.

Како што рече, нивната средба ќе биде на маргините на самитот за климата во Глазгов, а ќе се разговара и за исфрлање на Турција од американската програма за производство на стелт-ловци Ф-35.

Во 2019 година, САД ја исфрлија Турција, нејзиниот сојузник во НАТО, од меѓународната програма за производство на борбени авиони Ф-35 поради одлуката на Анкара да го купи напредниот руски противвоздушен ракетен систем С-400, наведувајќи дека системот ја загрозува безбедноста на ловците Ф-35, објави АП.

Ердоган претходно рече дека неговата влада се обидува да ја врати исплатата од 1,4 милијарди долари што Анкара ја плати пред да биде исфрлена од програмата за репрограмирање на Ф-35, велејќи дека САД и понудиле на Турција продажба на борбени авиони Ф-16 за да ги надомести парите.

Најверојатно наместо во Рим ќе имаме состанок во Глазгов. Нашето најважно прашање ќе биде Ф-35, им рече Ердоган на новинарите по враќањето од патувањето во Азербејџан.

Претходно турскиот претседател најави дека планира да се сретне со Бајден за време на состанокот на Г-20 во Рим, велејќи дека „мора да се разговара за план за отплата“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!