Вие имате прво да ја знаете вистината

Кога Кремљ се љути: Ние им рековме на Турците да не им продаваат дронови на Украина

Кремљ во средата соопшти дека неговите стравувања од одлуката на Турција да и продаде офанзивни дронови на Украина се реализирани и дека турските беспилотни летала ја дестабилизираат ситуацијата во источна Украина.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков го коментираше распоредувањето на украинските владини сили со беспилотно летало Бајрактар ​​ТБ2 од турско производство на позиција во источна Украина контролирана од проруските сепаратисти.

Имаме навистина добри односи со Турција, но во оваа ситуација, за жал, се реализираат нашите стравови дека испораката на оружје од тој тип на украинската армија може потенцијално да ја дестабилизира ситуацијата на линијата за контакт – изјави Песков за новинарите.

Сепаратистите кои уживаат руска поддршка се борат со владините сили во украинскиот регион Донбас од 2014 година, веднаш откако Русија го презеде полуостровот Крим од Украина. Киев тврди дека во борбите загинале најмалку 14.000 луѓе.

Украина купи софистицирани турски беспилотни летала за да ја зајакне својата војска и потпиша договор со Турција за производство на истите дронови во фабрика во близина на главниот град Киев.

Прашањето за беспилотните летала е едно од ретките што ги оптоварува односите меѓу Турција и Русија, иако двете земји имаат блиски врски на други полиња.

Сметаме дека штом таквото оружје ќе падне во рацете на (украинската) армија, потенцијално може да се користи во тие (источни) региони на Украина, а тоа може да доведе до дестабилизација – рече Песков.

Ова не придонесува за решавање на овој украински внатрешен проблем – додаде тој.

Генералштабот на украинските вооружени сили соопшти дека распоредил беспилотно летало за да ги принуди проруските сепаратисти да прекинат со огнот во вторник, пренесе Ројтерс.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!