Вие имате прво да ја знаете вистината

Новак е многу потресен, неговиот екс тренер објасни низ каков период поминува

Борис Бекер, поранешниот број еден во светскиот тенис, верува дека Новак Ѓоковиќ ќе игра во Австралија.

Германецот, кој беше тренер на најдобриот тенисер во светот од 2013 до 2016 година, смета дека нападите на кои Ѓоковиќ е изложен во медиумите во последно време воопшто не се соодветни.

Јас сум првиот што разбра што значи стресна ситуација со медиумите. Таков случај имам до ден-денес, рече Бекер во подкастот на Еуроспорт, Жолта топка.

Новак не е излезен на теренот од финалето на УС Опен, во кое ја пропушти можноста да оствари календарски Грен слем.

Бекер смета дека тоа силно влијаело на емоциите на Новак и дека го оддалечи на одредено време од теренот, за да се прегрупира.

Новак сфаќа што тој ја пропушти шансата во САД опен финалето. Ако тој победеше, тој ќе поминеше Федерер и Надал со 21 гренд слем титули. Тоа беше голем емоционален проблем за него,додаде Борис..

Ѓоковиќ најави дека наскоро ќе игра на Мастерсот во Париз, а ќе го гледаме и во Дејвис купот.

Се надевам дека ќе игра наскоро. Мислам дека сè ќе биде многу појасно кога ќе се врати на работа и ќе почне повторно да игра на турнири. Се чини дека сега е многу емотивно потресен од сите овие напади, додаде Германецот.

Тој има совет и за број еден и подвлекува дека Ѓоковиќ треба да има на ум како реагираше публиката во Њујорк по тој пораз од Медведев.

Аплаузот кој го доби во тоа финале беше добар знак за него, на сите треба да им биде јасно дека е на пат многумина да се заљубат во него на крајот од кариерата. Почитта за неговата игра секогаш била присутна, но сега многумина застанаа на негова страна емотивно, заклучи Бекер.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!