Вие имате прво да ја знаете вистината

Кое растение помага во лекувањето на ракот? Научниците дојдоа до важни откритија

Експертите за медицина, хемија, фармација и природни производи од Универзитетот во Костарика (UCR) пронајдоа четири етерични масла во јуанилами, од кои едно може да биде многу ефикасно против ракот.

Наодите беа објавени во Journal of Essential Oil Research, каде што може да се види дека научниците идентификувале четири хемотипови во Lippia alba.

Едниот бил богат со карвон, другиот со пиперитон, третиот со тагетенон, а четвртиот со цитрал. Во интервју за Ефе, истражувачката Наталија Ортиз објасни дека научниот тим ги зел листовите на растението, ги обработил и открил дека гераниолот е еден од најзастапените во маслото од јуанилама, богато со цитрал и дека најверојатно се соочува со туморски клетки.

Кога прегледавме, компонентата што беше најинтересна беше гераниолот бидејќи покажа дека во едно од маслата (цитрал) зафаќа 20 проценти. Тоа значи дека беше една од најраспространетите, а има докази дека гераниолот е поврзан со неговата антитуморно дејство, изјави Ортиз.

Лекарот изјавил дека при лабораториските тестови можеле да забележат дека гераниолот делува „многу добро“ против клетките на ракот на дојката и желудникот. Поради тоа продолжиле со истрагата со вториот.

Lippia alba е популарно позната како јуанилама и се користи поради своите лековити својства. Различни студии за неговата благосостојба во случаи на колитис и гастритис се спроведени во Шпанија и Костарика. Сепак, растението ги нема насекаде исти својства бидејќи тоа ќе зависи од климата и геохемиските услови.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!