Вие имате прво да ја знаете вистината

Фејсбук го смени името, берзата експлодираше, вредноста на акциите отиде до небо

Вредноста на акциите на Facebook се зголеми за 3,5 отсто, на 323 долари по акција.

Вредноста на акциите на технолошките гиганти на Вол Стрит денеска достигна рекордно високо ниво откако Facebook го промени своето корпоративно име во Мета, што беше позитивно прифатено на берзата.

Одлуката за промена на името беше објавена на Фејсбук конференцијата за виртуелна реалност, на која беа претставени амбициите на оваа компанија како дел од напорите за диверзификација на својата работа, а не само справување со социјалните медиуми.

Берзанскиот индекс Nasdaq порасна за 1,24 отсто, на 15.425 поени, откако достигна вредност од 15.439 поени.

Вредноста на акциите на Facebook се зголеми за 3,5 отсто, на 323 долари по акција.

Во исто време се зголеми и берзанската вредност на Tesla, Amazon и Apple.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!