Вие имате прво да ја знаете вистината

Одгледува компири од кои Мекдоналдс прави помфрит, а сега Бил Гејтс ќе произведува млеко

Милијардерот Бил Гејтс одлучи да инвестира во производство на млеко кое нема да предизвика големи емисии на штетни гасови.

Пораката на картонската амбалажа на производителот на млеко во Портланд Неутрал гласи: Ова млеко се бори против климатските промени. На веб-страницата на компанијата е наведено колку јаглерод диоксид испушта за време на производството. Неговата цел е да испушта што помалку штетни гасови.

Бидејќи потрошувачите го купуваат ова млеко, ние директно инвестираме во фарми кои имаат технологија за намалување на емисиите, рече извршниот директор на Неутрал, Маркус Ловел Смит, кој тврди дека компанијата е првата јаглеродно-неутрална компанија во прехранбената индустрија во САД.

Неутрал соопшти дека обезбедил финансирање за животната средина од фонд основан од Бил Гејтс. Овој производител работи со истражувачи за да ги намали емисиите во целото производство и пошироко – од ѓубриво што се користи за одгледување на добиточна храна до отстранување на пакувањето по конзумирање млеко.

Неутрал планира да продава и други видови храна, при чие производство ќе се испуштаат мали количества штетни гасови. Смит истакна дека на овој начин почнале да произведуваат млеко, бидејќи при неговото производство се испуштаат големи количини на јаглерод диоксид, пишува онлајн изданието на бизнис компанијата Fast Company.

Најголем дел од земјоделското земјиште во САД е во сопственост на Гејтс. Таа поседува 269.000 хектари земја во 18 држави. На неговата земја се одгледуваат компири, моркови и кромид. Меѓу другите, светскиот синџир за брза храна Мекдоналдс го користи овој компир за да направи помфрит.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!