Вие имате прво да ја знаете вистината

Погледнете го градот кој денес целосно застана. Вакцинираните се бесни: Зошто нас не казнувате!?

Москва влезе во ново делумно заклучување кое ќе трае десет дена. Од денеска до 7 ноември ќе бидат прекинати сите непотребни патувања, затворени козметичките салони, кафулињата, рестораните и продавниците кои не продаваат намирници.

Причината за промената на насоката на московските власти, кои досега беа за одржување на економијата, лежи во рекордниот број на смртни случаи, како и рекордниот дневен број на нови случаи низ Русија.

Во Федерацијата се регистрирани 1.159 смртни случаи, додека за еден ден се регистрирани 40.096 случаи, што е нов рекорд од почетокот на пандемијата.

Една од причините за продолжување на голем број случаи во постудените месеци е слабиот опфат на вакцинирање на населението. Во Русија, само еден од тројца жители е целосно вакциниран.

Целосно вакцинираното население се чувствува „казнето за неодговорното однесување на невакцинираните“.

„Сите сме вакцинирани неколку месеци. Вакцинацијата во нашиот сектор е многу висока, меѓу осумдесет и деведесет проценти“, рече Игор Стојанов, претседател на Асоцијацијата на компании од индустријата за убавина. Таа мрежа на фризери, козметичари, маникир и други вработени во индустријата за убавина во Русија е меѓу економски најпогодените.

„Има многу приговори дека се чувствуваме вакцинирани. Претприемачите чувствуваат гнев поради недостигот на контрола. Генерално има многу гнев на оваа тема“, додаде Стојанов.

Истото мислење го дели и сопственичката на ресторанот Тилда, Лера Шуломова. „Што да ви кажам? Ова е апсолутна неправда. Нашите вработени беа вакцинирани на барање. Но, тоа не помогна. Тоа е неправедно, но веќе сме навикнати на ваков третман“, рече Шуломова.

Негодуваат и од надлежните што не спроведуваат построги мерки на улица. „Нашите тавани се високи, имаме клима и вентилација, доволно простор меѓу масите и луѓето ги послужуваат нашите вакцинирани келнери со маски“, објаснува менаџерот на ресторанот Андреј Ковалев и продолжува дека „луѓето потоа се спуштаат во метрото. каде половина од луѓето не носат маски, а патниците се наредени како сардини“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!