Вие имате прво да ја знаете вистината

Драган Николиќ беше голем тремарош, ова беше неговиот ритуал пред секоја престава, а неговото вистинско име никој не го знаеше

Драган Гага Николиќ е еден од најпознатите и најомилените актери од нашите простори, а малкумина знаат како е неговото вистинско име.

Еден од најпознатите и најуспешните актери на сите времиња од нашите простори е секако Драган Гага Николиќ. Тој остави белег во југословенската кинематографија, а улогите што ги играше во неговата повеќедецениска кариера ќе ги паметат многу генерации.

Гага Николиќ е првиот актер од овие простори кој доби ангажман во театарот Сара Бернард во Париз, а она што е малку познато е дека и Големиот Гага беше голем тремарош.

Имено, како што велат неговите соработници, само во театарот, а тоа го објаснуваат со неговиот однос кон улогата, театарската сцена и публиката. Гага имаше и свој ритуал пред секое шоу, две чаши виски пред да излезе на сцената:

На денот кога играм, за мене шоуто започнува штом се разбудам. Никогаш не излегов на сцена пијан, но пијам две чаши виски пред претставата. Заради релаксација или опуштање. Кога Мира Траиловиќ ме фати со чаша виски, се шокираше. Кога сфати дека тоа е дел од мојот ритуал, дојде да провери дали сум земал друг, изјавил актерот во една прилика.

Она што малкумина го знаат е дека Драган Гага Николиќ не е вистинско име. Вистинското име на актерот е Драгослав Николиќ, а познатиот и универзално признат Драган настанал поради недоразбирање.

Сепак, Драган или Драгослав сите ќе го паметат како најголем и најомилен актер.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!