Вие имате прво да ја знаете вистината

Скандал во ковид одделот на општата болница во Задар: Пијани момчиња ја презедоа смената, а потоа дивееја (видео)

Хрватската полиција кривично ќе го процесуира случајот со скандалозното однесување на тројца граѓани на Задар во шаторот на ковид одделението на Општата болница во Задар, каде тие во текот на ноќта пијани ја презеле смената и сето тоа го снимиле на својот мобилен телефони.

Во шаторот на одделот за ковид, каде што чека тестирање за корона, го легнале својот пријател на кревет и лекарски го третирале, користејќи медицински инструменти, пишува порталот Зарарски.хр

Во видеото велат дека биле принудени да му пружат лекарска помош на пријателот, кој имал видлива рана на устата, бидејќи медицинскиот персонал пиел кафе. Додека го лечеле пријателот, пиеле пиво од лименка и на еден од болничките компјутери гледале дуел на Мирко Филиповиќ.

Полицијата набрзо интервенирала на местото на настанот, но епилогот од целата приказна засега не е познат бидејќи едно од младите момчиња е позитивно на корона вирусот, поради што другите двајца се во изолација.

Добивме пријава и водиме кривична истрага за утврдување на сите околности на овој настан, соопштија од задарската полиција.

Додека се координирале во шаторот, младите рекле дека ја презеле задарската болница.

Пет часот наутро е. Ја презедовме задарската болница. Еве, господинот јас сам ќе го средам. Сними брат, ајде, ова е срам за болницата. Додека работам во шаторот, тие пијат кафе. Господа, јас сум во вашиот шатор. Човекот паднал по скалите, па го скршил забот и ја скршил усната, велат во видеото.

Нивниот пријател, кој цело време лажел, рекол дека два часа чекал хирург. Им беше крајно непријатно.

Директорот на задарската општа болница Жељко Цулина потврди дека вечерта била повикана полиција на местото на настанот бидејќи младите биле крајно непријатни и направиле хаос, но дека во шаторот на ковид одделението имало медицински персонал.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!