Вие имате прво да ја знаете вистината

Вучиќ пред средбата со Путин: Зимата ќе биде долга, ќе се молиме за подобри услови за снабдување со гас

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека ќе бара подобри услови во Москва за снабдување со природен гас.

Не знаеме како ќе го решиме прашањето на поскапувањето на гасот, рече тој.

Тој додаде дека Молдавија го решила проблемот со Русите и потсети дека ќе имаат средба со претседателот на Русија, Владимир Путин.

Јасно е дека комбинираната формула е цената на нафтата и берзата и ќе бараме нешто поповолни услови, рече тој.

Вучиќ напомена дека Србија има најниски цени на струјата и гасот, само Молдавија и Украина имаат пониски.

Сакам да им гарантирам на граѓаните дека ќе имаат топла зима во своите домови, дека нема да ги поскапиме струјата и гасот барем до крајот на грејната сезона, иако тоа е страшен товар за државата, рече тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!