Вие имате прво да ја знаете вистината

Вујкото откри детали за тешкото детство на Златан Ибрахимовиќ: Татко му пееше народни песни, го погреба братот, има полусестри од Крушево (видео)

Златан Ибрахимовиќ на 41 година игра како во своите најдобри денови.

За некои, можеби дури и најдобро во кариерата. Неодамна го реши дербито во Серија А во Рим против Рома (2:1) со што Милан го држи на делба на првото место на табелата.

Јубилејниот 150. гол во италијанското првенство беше фантастичен гол во 26. минута од слободен удар. Воедно, тоа беше негов 400. првенствен гол во кариерата.

Но тој не дојде така лесно до тоа ниво.

Легендарниот шведски фудбалер не сака да открива детали од својот живот, дури ни од минатото, за маките низ кои поминал.

Сепак, неговиот вујко Гојко Гравиќ (72) откри многу детали од детството и растењето на Златан.

Гојко живее во Пркос кај Задар, каде што е родена мајката на Ибра, Јурка.

Гравиќ за хрватскиот 24 часа откри дека Јурка на 17 години заминала на работа во Германија, каде што се омажила.

Во Германија се омажи за некој Аниќ од Крушево, имаат две ќерки. Заедно се преселија во Малме, но таму раскинаа – вели Гојко.

Јурка потоа повторно се омажи, за босанскиот гастарбајтер, пејачот Шефик Ибрахимовиќ од Бјелина, кој исто така имаше брак зад себе. Заедно ги добија Селма и Златан. Но, и тој брак не траеше долго.

Кога Златан имал шест години, родителите го донеле во татковината и тогаш Гојко прв пат го видел.

Беше ужасно силен. Имаше шест години, а изгледаше како да има најмалку десет. И сакаше да направи се, и да помогне, и со тракторот и на теренот, беше љубопитен и брз, се сеќава Гојко на средбата со неговиот внук.

Познато е дека Ибра како мал крадел велосипеди во Малме и дека бил принуден да тренира фудбал за да не тргне по погрешен пат, но и да не ги гледа дома својата ладната мајка и пијаниот татко.

Ги кршев катанците. Станав вистински експерт. Бум, бум и велосипедот ќе беше мој. Бев крадец на велосипеди. Тоа беше мојата прва работа. Беше прилично невино. Но понекогаш работите излегуваа од контрола. Еднаш, целиот во црно, во стилот на Рамбо, зема голема клешта и украде војнички велосипед. Ми донесе возбуда. Уживав! Да бидам искрен, повеќе беше за адреналин отколку за велосипеди, изјави Ибрахимовиќ, кој пишуваше за своите родители во својота автобиографија.

Еднаш паднав од покривот и истрчав во прегратките на мајка ми, очекувајќи бакнеж и топол збор. Наместо тоа, добив шлаканица и викање: Глупав идиоту, ќе те убијам ако пак се качиш на покривот!

Останатото е историја, барем што се однесува до кариерата на Ибра.

Го гледав во Загреб на мечот Хрватска – Шведска и еднаш во Италија, кога играше за Јувентус. Убаво е да го гледам, играчите му отскокнуваат колку е силен. Имав морници, морам да признаам, продолжува Гравиќ.

Гојко се враќа на тешкото детство на Златан

Таму не им беше лесно, Јурка работеше сама, како чистачка. Нашите што живееја таму ми рекоа дека некоја госпоѓа, Швеѓанка, ќе му даде сендвич или нешто слатко кога мајка му работи кај него. И дека подоцна, кога се прослави, дојде на гости и и донесе чек, никој не знае со колку пари, наводно со многу. Не ја заборави, мислам дека порасна во добар човек, заклучи Гојко Гравиќ.

Мајка му и татко му рано се развеле, па тој со тројца браќа и две сестри останал да живее со мајка си. Семејството живеело во сиромаштија, мајка му работела по цел ден за да го прехрани семејството, па Златан своето секојдневие го поминувал на улица.

Другите деца го осудувале затоа што е Балканец и поради тоа често учествувал во тепачки, но тој период од животот му бил важен. Тој ја разви својата природа, темперамент и личност, што го красеше во текот на неговата кариера.

Ибрахимовиќ во меѓувреме стана еден од најдобрите светски фудбалери, во својата биографија запиша бројни европски великани, но од 2014 година ништо не е исто. Го загуби братот Сапко, кој почина по долго и тешко боледување на 41-годишна возраст. Погребот бил во кругот на семејството, а заедно со татко му тој го спушти во гробот својот брат. Двајца шведски фудбалери починаа од слична болест, а тоа емотивно го скрши.

Златан Ибрахимовиќ е во брак со економистката Хелена Сегер (50) и имаат два сина, Максимилијан (14) и Винсент (13).

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!