Вие имате прво да ја знаете вистината

Австралискиот премиер ги објави СМС пораките што му ги испратил Макрон, во Париз шокирани: Еве што пишува во пораките

Француските политичари се бесни на одлуката на австралискиот премиер Скот Морисон да објави приватни текстуални пораки што ги разменил со францускиот претседател Емануел Макрон. Тоа е продолжение на дипломатските тензии меѓу двете земји, пишува британски The Guardian .

Довербата е целосно скршена. Објавувањето пораки разменети од шефовите на држави е груба и многу неконвенционална тактика, изјави неименуван советник близок на претседателот Макрон за француските медиуми. Тој додаде дека францускиот претседател „никогаш не би помислил на такво нешто“.

„Тоа секако не е нешто што ќе помогне да се подобрат односите меѓу Франција и Австралија“, рече тој.

Се започна два дена пред објавувањето на воспоставувањето на воено-безбедносниот пакт Аукус и поништувањето на договорот за француска испорака на подморници во Австралија. Макрон го праша Морисон дали може да очекува добри или лоши вести. Макрон подоцна рече дека знаел дека Морисон го лажел и дека ќе се сврти кон САД и Велика Британија.

Австралија минатиот месец го раскина договорот вреден повеќе милијарди долари за купување француски подморници и одлучи да купи американски.

Морисон ги негираше обвинувањата дека лажел и рече дека нема да дозволи таков однос кон Австралија. Француските медиуми го опишаа протекувањето во јавноста како „спектакуларно и исклучително ретко“, според Гардијан , додавајќи дека очигледната намера била да се укаже дека Макрон однапред знаел дека договорот може да биде поништен.

Но, Елисејската палата го негира ова и вели дека претседателот само сакал да знае што се случува, имајќи предвид дека се работи за договор вреден дури 49 милијарди фунти за купување на 12 моќни подморници. Друг владин претставник за АФП изјави дека пораките јасно покажуваат како Макрон, доколку навистина знае што се случува, ќе реагирал на време.

Знаевме дека Австралијците имаа некои проблеми, но тие главно се однесуваа на технички работи и рокови за испорака, како што е вообичаено со такви големи набавки и вредни договори – рече тој.

Британскиот весник пишува дека овие проблеми се споменуваат во преписката меѓу шефовите на двете земји. Франција демантира дека не одговориле на повиците од Австралија, односно дека ја попречувале соработката. Службеникот изјави за угледниот Le Parisien дека само еден повик пристигнал во палатата, во средата наутро додека Макрон бил на редовен неделен состанок на владата.

Не е можно австралискиот премиер да не знаел за тој факт. Тој мораше да знае дека претседателот во тоа време беше недостапен, изјави неименуван функционер.

Подоцна истиот ден, официјален Париз дозна дека договорот е поништен и дека наскоро ќе се одржи прес-конференција.

Интересен начин на вршење на работите. Франција остана без можност да одговори или да ги промени условите на тендерот. Напоменувам дека немаме ништо против една влада да одлучува сама, тоа е нивно право, но значајно е како ја вршат работата – вели изворот.

Елисејската палата, исто така, вели дека Морисон можел да побара средба со Макрон, на пример на состанокот на Г-20 во Рим или на самитот за климата COP26 во Глазгов.

Претседателот беше подготвен да одговори на тој повик, но тоа никогаш не се случи, рекол изворот.

Според Гардијан, Морисон минатата недела телефонски разговарал со Макрон, кој укажал на важноста од нормализирање на односите. Морисон, во меѓувреме, инсистира дека бил многу јасен на вечерата во јули оваа година со Макрон, кому му кажал дека конвенционалните дизел подморници нема да ги задоволат стратешките потреби на Австралија. Но, австралискиот премиер исто така рече дека не може со сигурност да каже дека ќе купи американски или британски нуклеарни подморници бидејќи тие планови „се уште не се финализирани“ и се чуваат во тајност.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!