Вие имате прво да ја знаете вистината

Мистериозна наредба, кинеските власти издадоа итно предупредување: Подгответе ги залихите за зимата, можни се вонредни ситуации

Кинеските власти им препорачаа на семејствата во земјата да подготват залихи со дневни потреби пред зимата во случај на итни случаи. Министерството за трговија им наложи на локалните власти да се погрижат залихите да бидат сигурни и цените стабилни, како и навремено да се пријават сите проблеми со снабдувањето.

Препораката дојде по екстремните дождови во провинцијата Шандонг во октомври оваа година, кои поплавија поголем дел од градинарските култури во таа провинција, инаку најголемиот производител на зеленчук во Кина. Потенцијалниот недостиг на зеленчук може дополнително да се влоши со пандемијата на коронавирус, бидејќи властите стравуваат дека, по новите избувнувања во некои провинции, можеби ќе биде неопходно повторно да се воведат затворања и ограничувања за транспорт, што може да го загрози синџирот на снабдување.

Некои корисници на кинеските социјални мрежи се прашуваа дали позадината на препораката може да биде реакција на растечките тензии со Тајван, во кој Кина сè повеќе испраќа воени авиони до работ на зоната за воздушна одбрана на Тајван, но тие теории набрзо беа прекинати од партиските дневни весници. Ги повика граѓаните да не „претеруваат со преголема имагинација“ и дека целта на партиската директива е да се погрижи затворањето на пандемијата да не ги најде граѓаните неподготвени.

Пред секоја кинеска нова година – која ќе се слави во февруари следната година – кинеските власти обично се грижат граѓаните да имаат доволно свеж зеленчук и свинско месо на располагање, но оваа година би можеле да имаат проблеми со оваа задача.

По поплавите во Шандонг, цените на свежите краставици, спанаќот и карфиолот веќе двојно се зголемени од почетокот на октомври до денеска. Спанаќот веќе е поскап од свинското месо во некои провинции, а економските експерти предвидуваат забавување на растот на цените, но не и пад.

Поради тоа, централната влада им наложи на локалните власти да подготват залихи на зеленчук што може да издржат подолго и да ги зајакнат синџирите на снабдување. Исто така, се планира постепено ослободување на залихите од зеленчук, со цел цените да бидат релативно стабилни, а на земјоделците им е наложено што поскоро да почнат со повторно засадување на зеленчукот, особено на оние кои забрзано растат.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!