Вие имате прво да ја знаете вистината

„Се плашам дека доаѓа уште еден бран на коронавирус по Нова година. Ќе има 10.000 мртви“. Алармантно во Хрватска

Хрватска повторно бележи голем број нови пациенти. Денеска ги има 4.573, а починале 41 лице. Експертите стравуваат од нов бран по Нова година.

Целиот здравствен систем е во криза, а некои предупредуваат дека системот се распаѓа.

Се соочуваме со големи предизвици, хоспитализирани се 132 лица, од кои 32 на респиратор. Ќе се одлучи како понатаму. Никогаш не сме биле во ваква ситуација. Тие што не се на респиратор имаат потешка форма на болеста и им треба кислород, изјави тој за директорката на хрватските медиуми на КБЦ Сплит, Јулија Мештровиќ.

Исто така, Звонимир Шостар од Националниот институт за јавно здравје на Хрватска, предупредува дека малиот број вакцинирани ќе влијае на зголемување на бројот на нови пациенти.

„За жал, со оглед на целата ситуација, верувам дека имаме многу мал број на вакцинирани, дека не чека уште еден бран по Нова година затоа што антиваксерите се исклучително силни. Тие не делуваат добро за нивните пријатели, сограѓани и жители. Кога ова малку ќе се смири, се плашам дека до 1 јануари ќе имаме 10.000 мртви. Еден сериозен град умира, а ние и така сме малку, рече тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!