Вие имате прво да ја знаете вистината

Балканот обоен во црно: Бранот со корона од истокот ја парализира Европа, паѓаат рекордите

Европа се врати во епицентарот на пандемијата, односно онаму каде што беше пред една година, соопшти Светската здравствена организација и предупредува дека сегашната стапка на пренос на континентот предизвикува „сериозна загриженост“.

Шефот на СЗО за Европа, Ханс Клуге, изјави дека бројот на нови случаи се приближува до рекордно ниво, што се влошува со делта сојот на корона вирусот, кој полесно се пренесува.

Тој вели дека охрабрува фактот што 23 земји во изминатите две недели одговорно ги интензивираа социјалните мерки. Сепак, ублажените превентивни мерки и ниските стапки на вакцинација во некои области се, како што напоменува, објаснувањето за последното зголемување на заразата.

Клуге рече дека стапките на хоспитализација за ковида-19 во 53 земји во Европа и Централна Азија се зголемени повеќе од двојно во текот на изминатата недела, и дека ако таа траекторија продолжи, регионот може да има уште 500.000 смртни случаи од пандемијата до февруари. Според Клуге, овој регион бележи скоро 1,8 милиони нови случаи неделно, што е зголемување за околу 6,0 отсто во однос на претходната недела и 24.000 смртни случаи неделно од ковид-19, што е зголемување за 12 отсто.

Алармантна ситуација е најдобро обоената карта на Европскиот центар за контрола и превенција на болести (ЕЦДЦ) објавена на 3 ноември, која го покажува бројот на заразени на 100.000 жители во последните две недели.

https://www.facebook.com/petar.kocovic/posts/10159685526825912

Според таа карта, не само што нема зелена зона на целиот континент, туку нема ниту црвена зона. Само две земји, Италија и Шпанија се обоени во црвено-виолетова боја, односно во споменатиот период имаат 50-100 заболени на 100.000 жители.

Повеќето држави се во виолетови, темно виолетови, кафеави и сиви зони. Најтешко погодените црни зони, со повеќе од 1.000 заразени на 100.000 жители, ги вклучуваат балтичките земји – Естонија, Летонија и Литванија, но и Србија, Црна Гора, Словенија и Хрватска.

Во Хрватска во четвртокот се регистрирани дури 6.310 новозаразени лица. 32 лица ја загубија битката со вирусот. Ова е најголем број нови случаи во еден ден од почетокот на епидемијата во оваа земја.

За споредба, претходниот неславен рекорд беше поставен на 10 декември 2020 година, кога имаше 4.620 нови случаи, што е за речиси 2.000 помалку заразени од вчера.

Рекордот е соборен и во главниот град Загреб, бидејќи од 1.790 тестирани, дури 1.007 биле позитивни, што е околу 60 отсто позитивно.

Според податоците на страницата „Нашиот свет во податоци“, која собира информации за имунизацијата низ светот, процентот на ревакцинирана популација во оваа земја е околу 44 проценти. Овие бројки се далеку од идеални, бидејќи просечната ревакцинирана популација во земјите на ЕУ е околу 75 проценти.

И Словенија регистрираше најмногу заразени во еден ден од почетокот на пандемијата. Вчера, втор ден по ред, оваа земја го собори рекордот по број на нови заразени, па се регистрирани 4.511 нови случаи на коронавирус. Ова го надмина рекордот пријавен во средата за 3.456 нови случаи за повеќе од 1.000 нови случаи. Според Институтот за јавно здравје, тестирани се 10.156 лица, од кои дури 44,4 отсто биле позитивни.

Извесно е дека ќе се воведат дел од мерките, како што е поголема контрола на условите во рестораните, а најверојатно вработените во јавниот сектор ќе преминат на режим на работа од дома. Кризниот штаб во Словенија размислува и за скратување на работата на угостителските објекти.

Според достапните податоци, Словенија е рекордер меѓу поранешните југословенски републики по број на ревакцинирани и има околу 54 отсто од ревакцинираното население.

Тешка е ситуацијата во областа и во Унгарија, каде за еден ден се потврдени 6.268 нови случаи, при што дневниот број на заразени е повеќе од двојно зголемен во споредба со средината на минатата недела. Само 5,74 од 10 лица биле целосно вакцинирани против корона вирусот, што е дефинитивно под просекот на Европската унија.

Бугарија во последните денови постави рекорди по бројот на заразени, но во четврток доаѓа мало охрабрување, бидејќи тогаш се регистрирани 4.922 нови случаи, околу 1.000 случаи помалку од претходниот ден. Сепак, тоа што особено загрижува е големиот број на починати од последиците од корона вирусот, бидејќи во четвртокот починале 135 пациенти, додека ден претходно тој број бил 310.

Ситуацијата останува драматична во соседна Романија, која со недели е на чело на пандемскиот бран во Европа. Земјата објави дури 489 смртни случаи во четвртокот, како и 8.971 случаи на нови инфекции.

Три други европски земји соборија рекорди во дневниот пораст на инфекции оваа недела – Австрија во средата (6.506), Германија во четвртокот (33.949) и Грција во вторникот (6.700).

Новиот бран корона, кој полека ја преплавува Европа, започна од помалку вакцинираниот исток на континентот, поточно од Балтикот, кој со недели е во тешка епидемиолошка ситуација.

На крајот на минатиот месец, Латвија стана првата земја-членка на ЕУ која повторно затвори делови од својата економија, бидејќи растечките инфекции – меѓу највисоките стапки во светот – се закануваат да ги поплават болниците.

Мерките се уште не почнаа да даваат резултати, бидејќи минатата недела земјава забележа рекорден број заболени – 2.919 минатиот четврток. Естонија го собори црниот рекорд овој четврток, со 2.300 нови случаи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!