Вие имате прво да ја знаете вистината

Драма во регионот: Пороите и одроните носат се пред себе, поплавени куќи, земјата се урна на патот (видео)

Обилните дождови што го зафатија подрачјето на општина Јабланица предизвикаа големи материјални штети на станбено-деловните објекти и патната инфраструктура.

Според информациите што ни ги соопшти Цивилната заштита на Јабланица, од раните утрински часови се чистеа новонастанатиот одрони на магистралниот пат од Јабланица до Рисовац и Пошушје, поради што патот беше непрооден до попладневните часови. На споменатиот патен правец е воспоставен сообраќај, но на возачите и натаму им се препорачува да бидат внимателни, поради можни одрони и нови врнежи, изјави Перо Павловиќ, портпарол на Владата на ХНК и Управата на ЦЗ на ХНК, како што пренесуваат Новости.

Павловиќ рече дека на локалниот пат за Цивељ, како и на други локални патишта се појавија неколку нови одрони и клизишта

Во текот на денот од порои беа загрозени повеќе објекти. За заштита на станбени и други објекти ангажирана е сета расположлива механизација. Поради силните удари на ветерот, поголема материјална штета е причинета на пластеници, како и покриви на станбени и деловни објекти Одржана е седница Општинскиот штаб за цивилна заштита и констатира дека состојбата на терен континуирано се следи и се преземаат соодветни мерки за спас на луѓе и материјални добра до стабилизирање на состојбата на терен, рече Павловиќ.

Најтешка е состојбата на патниот правец Јабланица – Блидиње, каде на коловозот падна огромен одрон.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!