Вие имате прво да ја знаете вистината

Пет кандидати за Претседател во изолација: Короната направи драма во Чиле, а изборите се пред врата

Пет од седумте претседателски кандидати во Чиле беа принудени да се изолираат една недела откако кај еден од нив, Габриел Бориќ, кој беше номиниран од левицата, беше потврдено дека е позитивен на Ковид-19.

Покрај Бориќ, уште четворица кандидати кои неодамна биле во близок контакт со него се во изолација и сега се негативни на вирусот, како што објавија на социјалните мрежи, но чилеанските прописи предвидуваат сите блиски контакти да бидат изолирани најмалку седум дена, без оглед на резултатот од тестот.

Претседателските избори, први од масовните протести во 2019 година што го потресоа Чиле, ќе се одржат на 21 ноември, а се планира да се оди во вториот круг доколку ниту еден кандидат не освои повеќе од 50 отсто од гласовите.

Три недели пред гласањето во првиот круг, Бориќ и кандидатот на екстремната десница Хозе Антонио Каст се сметаат за најголеми фаворити, а се очекува и двајцата да се пласираат во вториот круг во декември, а Каст е еден од оние кои мораа да бидат изолирани.

Бидејќи ја потврдив дијагнозата на Бориќ, строго ќе се придржувам до важечките санитарни прописи и ќе бидам во карантин во следните неколку дена. Се надевам дека ќе се видиме сите наскоро – изјави Каст во видеото на социјалните мрежи.

Најмалку до вторник ќе биде изолиран и кандидатот на владејачката десничарска партија Себастијан Сихел, како и третиот според анкетите, демохристијанскиот кандидат од левиот центар и актуелната пратеничка Јасна Провосте.

Триесет и петгодишниот Габриел Бориќ е кандидат на новата партија-Да го поддржиме достоинство (АД), која беше основана во јануари со обединување на неколку левичарски партии, а во вчерашната објава на Твитер изјави дека штотуку ја добил позитивен тест и ги повика неговите контакти да ги следат протоколите за пандемијата.

Бориќ, кој покрај АД, беше поддржан и од широката левичарска коалиција Френте Амплио, во која е вклучена и Комунистичката партија, на почетокот на неделава отиде во превентивна изолација, кога објави дека има треска.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!