Вие имате прво да ја знаете вистината

За здраво срце потребно е само 28 грама, но секој ден

Конзумирањето одредени италијански сирења може да го заштити вашето срце, вели новата студија објавена во списанието на Американското друштво за хипертензија.

Студијата вклучувала и луѓе со висок крвен притисок кои секојдневно консумирале 28 грама полномасно тврдо сирење.

После два месеца им паднал притисокот, за разлика од групата луѓе кои консумирале „лажно“ сирење.

Полномасните тврди сирења содржат состојки кои можат да ги опуштат вашите крвни садови и со тоа да го намалат крвниот притисок.

Сепак, иако ова е добра вест за сите љубители на сирење, сепак треба да се ужива умерено.

Сите сирења содржат големи количества масти и сол, па калориите можат многу брзо да се акумулираат во телото.

Авторите на споменатото истражување препорачуваат консумирање околу 28 грама дневно.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!