Вие имате прво да ја знаете вистината

“Се надеваме дека имаме нешто извонредно”, таблета против ковид која е ефикасна 90 отсто

Американскиот фармацевтски гигант објави дека неговиот експериментален лек е многу ефикасен во намалувањето на стапката на хоспитализација и смртност.

Фајзер денеска објави дека неговата антивирусна пилула против коронавирус ја намалила стапката на хоспитализација и смртност за речиси 90 проценти.

Компанијата сега бара брзо одобрување, пишува АП.

Соопштението на компанијата доаѓа еден ден откако Велика Британија објави дека дала зелено светло за апчињата за коронавирус на Мерк, што ја прави првата земја во светот што го сторила тоа.

Pfizer во петокот ги објави прелиминарните резултати од неговата студија на 775 возрасни лица. Пациентите кои го земале лекот на компанијата во комбинација со друг антивирусен лек имале 89 имале намалување на комбинираната хоспитализација или стапката на смртност по еден месец, во споредба со пациентите кои земале лажна пилула. Помалку од еден отато од пациентите кои го земале лекот морале да бидат хоспитализирани и никој не починал.

Се надевавме дека ќе имаме нешто необично, но ретко е да се видат одлични лекови со речиси 90% ефикасност и 100 отсто заштита од смрт, рече д-р Мајкл Долстен, главен истражувач во Pfizer.

Учесниците во студијата беа невакцинирани, со блага до умерена инфекција со Ковид и се сметаа за висок ризик за хоспитализација поради здравствени проблеми како што се дебелина, дијабетес или срцеви заболувања. Третманот започна во рок од три до пет дена од првите симптоми и траеше пет дена.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!