Вие имате прво да ја знаете вистината

Доктор Несторовиќ повторно шокираше: Нашиот организам сака да бидеме дебели, една работа мора да ја правите по секое јадење!

Пулмологот д-р Бранимир Несторовиќ на јавноста и даде совет како да се одржува добра линија.

Телото сака да бидеме дебели. Имаме милион начини за таложење маснотии, а нема ефикасен начин да се ослободиме од нив. Затоа е страшно тешко да се држите диета и постојано да сте гладни, незадоволни и депресивни. Многу малку се зборува за тоа. Природата ја фаворизира дебелината. Имаме докази дека оние кои се дебели се многу повитални, вели проф. д-р Бранимир Несторовиќ.

Тој наведува дека пред неколку месеци бил објавен научен труд кој ја испитувал смртноста на пациентите кои биле оперирани и дека се покажало дека умерено дебели луѓе умираат двапати помалку по тешка кардиохирургија отколку слабите, „бидејќи природата предвидела дека ќе бидеме малку дебели поради терморегулација, за одржување на добра тежина “.

„Ако навистина сакате да ги избегнете штетните ефекти на дебелината, тоа е навистина лесно, не внесувајте премногу калории. Потребно е да се внесуваат квалитетни калории, протеински појадок, што повеќе овошје и зеленчук, но многу е тешко да се држите строга диета. Јас тоа сакам да им го кажувам на учениците со делови од во книгата на Воки Костиќ-Како се изедов сам себе, каде тој раскажува како ја напишал музиката за филмот Кој таму пее. Лекарите му забраниле да јаде се, а тој седи на клавир со денови, чука на тоа клавир и претежно компонира посмртни маршови и на крај еден ден пука филмот и изеде цел јагнешки бут со компири и ја напиша комплетна музика за филмот, објаснува докторот.

Според него, гладувањето предизвикува депресија и многу е тешко да се избегне храна, но има алтернативи, а една од наједноставните и најефикасните е хроно диетата.

И тоа е нормална диета во текот на денот, по 6 навечер, ништо, само вода или само незасладен чај. Последниве години овој дводневен пост стана многу популарен, а тоа е нашиот пост во православието, дводневниот пост се состои од земање по 500 калории два пати неделно. Ако се знае дека на човек му требаат приближно 2000 калории за нормално функционирање, тоа е многу елементарно. Овесна каша, неколку овошја, два пати неделно. Најважно е да го избегнете ефектот на гладување, каде што копнеете по храна, сонувате за храна и наеднаш пукате и го испразните фрижидерот, се прејадувате, советува Несторовиќ и додава дека денот кога гладувате, имунолошкиот систем доживува неверојатна стимулација.

Научно е докажано дека кога јадете нешто, телото ослободува допамин и тоа не прави среќни. Проблемот со луѓето кои се дебели е што земаат поголеми количини на храна што доведува до прекумерна стимулација на желудникот, потоа допаминот се лачи се помалку и тие мора да јадат повеќе и повеќе за да го доживеат тоа задоволство. Тој ефект постојано се намалува и мораат да јадат се повеќе и повеќе. Во мозокот се произведува сè помалку допамин, престанува да се лачи и хормонот лептин, таканаречениот хормон на ситост и тие веќе немаат чувство на задоволство после јадење и повторно се гладни.

Затоа не е лошо на крајот од оброкот да се земат некои интегрални житарици, бидејќи научно е докажано постоењето на хормонот кој се вика ирисин, бидејќи токму житариците предизвикуваат синтеза на тој хормон кој го нормализира инсулинот, затоа што сме гладни поради покачен инсулин, затоа не е лошо на крајот на оброкот да се испие една чаша црвено вино и да се земат интегрални житарки, заклучува д-р Несторовиќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!