Вие имате прво да ја знаете вистината

Рама за Курти: Неговиот пристап не води никаде. Тоа ќе пропадне

Премиерот на Албанија, Еди Рама, по повод ставот на Косово за проектот Отворениот Балкан и одбивањето да учествува во иницијативата рече дека таквиот пристап не води никаде.

Рама во интервју за Њуз24 тој посочи дека премиерот на Косово Албин Курти има поинаков пристап во однос на иницијативата Отворен Балкан, што, како што наведе, ќе придонесе за решавање на проблемите меѓу Косово и Србија.

Мислам дека пристапот на Косово, поточно на креаторите на политиките и носителите на одлуки во Косово, е длабоко различен. Тоа е нивно право, но од друга страна, убеден сум дека оваа иницијатива е неопходност, но и пристап за ослободување на многу затворени потенцијалите на овој регион и олеснување на дијалогот и конечното решавање на косовското прашање, рече Рама.

Тој додаде дека не сака да влегува во полемика со Курти, но дека неговиот пристап не го води Косово никаде. Албин има своја визија. Му посакувам најдобро на Косово и затоа не можам а да не кажам дека сегашниот пристап е предодреден да пропадне и дека тоа Косово не води никаде. Косово е веќе неколку години позитивен, сигурен и посакуван партнер на албанските сојузници. Но, овој пристап не е позитивна работа, рече Рама.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!