Вие имате прво да ја знаете вистината

Со денови вртев на неговиот број, никој не се јавуваше. Големата ѕвезда плачеше во студиото на Пинк додека се простуваше од својот колега

Пејачот Маринко Роквиќ почина на 68-годишна возраст.

Да потсетиме, неодамна во јавноста се појавија информации дека Маринко е хоспитализиран и дека неговата здравствена состојба е критична.

Медиумите пренесуваат дека пејачот имал бактерија која сериозно му го нападнала телото, се додава дека на крајот на минатата година имал операција на циста, а потоа добил и корона.

Покојниот пејач уште тогаш изјави дека е исцрпен, како и дека поради здравствената состојба одложувал бројни настапи и гостувања.

Легендарната пејачка на фолк музика Лепа Лукиќ е многу шокирана од веста дека нејзиниот сакан колега Маринко Роквиќ ненадејно почина на 68-годишна возраст и емотивно реагираше кога слушна што се случило.

Плачев на цел глас кога го слушнав. Многу ми е тешко. Синот Никола е зафатен не можам да добијам. Сакав да изразам сочувство. Бевме заедно во Канада во 1999 година, кога беше бомбардирањето кај нас. Бев заробена во куќа со него. Не комунициравме често по телефон, но ми беше многу тешко, тој беше смешен, знаеше многу шеги како мене. Кој би рекол, слушнав дека е болен, со денови се јавував на неговиот број, никој не се јавуваше. Сите ќе го следиме, некои порано, некои подоцна, низ солзи зборуваше таа за утринската програма на ТВ Пинк.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!