Вие имате прво да ја знаете вистината

Виктор Орбан длабоко гази во српскиот свет, имаше средба со рускиот човек на Балканот-Милорад Додик

Српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик се сретна со премиерот на Унгарија Виктор Орбан.

Во Бања Лука, Додик ја истакна посветеноста на РС за спроведување на Дејтонскиот мировен договор и Уставот на БиХ, истовремено почитувајќи го територијалниот интегритет на БиХ, додека Српска го задржува правото да ги врати надлежностите во согласност со Дејтонскиот договор и Уставот на БиХ.

На средбата со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, се разговараше за актуелната политичка ситуација во БиХ и регионот, како и за можностите за подобрување на економската соработка меѓу Република Српска и Унгарија, објави Кабинетот на српскиот член на Претседателството на БиХ. Орбан рече дека стабилноста и мирот во регионот на Западен Балкан се важни за Унгарија и дека акцентот треба да се стави на подобрување на односите на сите нивоа и на економската соработка.

Средбата меѓу српскиот член на Претседателството на БиХ и премиерот на Унгарија, на која присуствуваа премиерот на РС Радован Вишковиќ и министерот за надворешни работи Петер Сијарто, помина во пријателска атмосфера, се додава во најавата.

Според медиумите во Бања Лука, Вишковиќ оценил дека средбата со Орбан на која се разговарало за сите интересни теми е многу важна за Српска.

Разговаравме за политички и економски прашања, но самата средба, која траеше повеќе од два и пол часа, говори сама по себе, рече Вишковиќ, но не можеше да зборува за детали, пренесува Независне новине.

Тој за новинарите во Приедор изјави дека разговарале за сите теми кои се интересни за Република Српска, БиХ и за зачувување на мирот и стабилноста во оваа област.

Меѓу темите на разговор, како што рече, биле и економската помош на Унгарија за Република Српска, формирањето на фонд во оваа област во наредниот период и одредени искуства на Унгарија во демографијата и странските инвестиции.

Вишковиќ рече дека тој и министерот Сијарто добиле задача од Додик и Орбан да го реализираат сето она за што денеска разговарале во следниот период во интензивна соработка.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!