Вие имате прво да ја знаете вистината

Делта плус сојот само што не стигнал и има начин да го зајакнете имунитетот пред тоа

Делта плус сојот на коронавирусот досега е потврден во повеќе од 40 земји, а како што велат епидемиолозите, прашање на денови е кога ќе се појави и во Србија и регионот.

Станува збор за сој кој според имунологот, проф. д-р Борислав Каменов, поагресивен, а клиничката слика малку посериозна.

Вообичаено е мутацијата на вирусот да доведе до сериозна клиничка слика. Тоа е биолошка борба, ако се браниме од вирусот, тие се бранат и за да преживеат. Затоа ја менуваат својата генетика, тврдат имунологот.

Еден од клучните фактори за зајакнување на имунитетот против коронавирусот е консумирањето на витаминот Д, кој, како што вели д-р Каменов, ни недостасува во зимскиот период.

Витаминот Д е многу важен за нашиот имунитет. Доколку се заразиме со коронавирус, поточно поагресивен – делта плус сој, потребно е да се земаат големи количини витамин Д, посочува докторот и додава дека вакцинацијата е исто така важно за заштита од мутација на коронавирус. .

Вакцинацијата, заедно со комбинацијата на витамин Д, е важен фактор во борбата против делта соевите, но и коронавирусот, заклучува имунологот за ТВ Прва.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!