Вие имате прво да ја знаете вистината

Ги штити срцето и бубрезите, има антиканцерогени ефекти, доктор Перишиќ: во еден грам костени има една калорија

За здравствените придобивки од костенот, еден од симболите на есента, во утринската програма на ТВ Прва зборуваше гастроентерологот Воислав Перишиќ.

Пире од костен, варен или печен костен – се некои од знаците дека есента одамна пристигнала.

Често се вели дека костенот лекува 13 видови болести, иако секако не треба да се користи наместо лек.

Сепак, тоа е овошје кое има антиканцерогено дејство, го штити срцето и бубрезите, ја чисти крвта, ја подобрува работата на нервниот систем, го отстранува вишокот вода од телото, полно е со магнезиум, витамини Ц и К и фолна киселина.

Освен тоа, костенот го зајакнува нашиот имунитет и, она што е важно за многумина, не дебелее и не содржи глутен.

Гастроентерологот д-р Воислав Перишиќ истакна дека жените треба да пијат чај, односно рис од див костен поради отпорноста на крвните садови. Тој препорачува две или три чаши дневно.

“1 грам костени – 1 калорија. Тоа не е ништо. Значи, 100 грама костени – 100 калории”, рекол Перишиќ, мислејќи на тоа дека костените немаат многу калории.

Поради помалото количество маснотии, Перишиќ претпочита костени пред ореви, лешници и бадеми, иако овие јаткасти плодови се исто така здрави и богати со омега 3 масти.

Д-р Перишиќ се осврна и на придобивките од конзумирањето мушмули и дека тие, меѓу другото, се добри и за варење.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!