Вие имате прво да ја знаете вистината

Јак земјотрес денеска почуствуван во Грција

Денеска во Атина, е забележан земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала а се случи во Лаконија, епицентарот бил на 8 километри југоисточно од Неаполис.

Според проценката на Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина, земјотресот кој се случил во 11 часот и 12 минути бил на длабочина од 47 километри, пренесува Катимерини.

Земјотресот бил со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала, а неговиот епицентар бил во близина на населбите Агиос Николаос и Веланидија на полуостровот Ватикан, додека потресот бил почувствуван и во целото подрачје на Лаконија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!