Вие имате прво да ја знаете вистината

Кина започна со „сива зона“ на војување: Тие сакаат да го окупираат Тајван без борба, еве на кој начин го прават тоа

Министерството за одбрана на Тајван во вторникот предупреди дека кинеските вооружени сили се способни да ги блокираат сите клучни пристаништа и аеродроми на островот и дека тие претставуваат сериозна воена закана за Тајван.

Во редовен извештај на две години, тајванското министерство пишува дека Кина започнала таканаречена „сива зона“ на војување против островот, наведувајќи дури 554 упади на кинески борбени авиони во југозападната зона на противвоздушна одбрана на Тајван во периодот од септември минатата година до крајот од август оваа година. Станува збор за серија агресивни потези насочени кон, сметаат воените експерти, исцрпување на Тајван.

Кинеската Народноослободителна Армија, во меѓувреме, работи забрзано на модернизирање на своите вооружени сили за развој на способности за проекција на сила и „да стекне превласт во можните воени операции против Тајван и да стекне ефективни способности за одвраќање странски сили, што претставува сериозна закана за нашата национална безбедност“ стои во извештајот.

Според анализата на тајванските воени аналитичари, Народноослободителната армија на Кина моментално е во состојба истовремено да ги блокира клучните пристаништа и аеродроми, како и сите излезни воздушни коридори, што би можело да ги прекине сите тајвански поморски и воздушни врски со остатокот од светот, и прекинато воено снабдување.логистика.

Кинеските акции, насочени кон заплашување, ги исцрпуваат воените ресурси на Тајван и го нагризуваат моралот на тајванските сили и имаат за цел да го променат статус квото во Тајванскиот теснец за на крајот „да го окупираат Тајван без борба“, се тврди во анализата на Министерството за одбрана.

Затоа, Тајпеј планира да ги засили своите планови за асиметрично војување за да го направи секој кинески напад „што е можно поболен и тежок за Кина“. Дел од таа стратегија би биле ракетни напади со долг дострел на цели во континентална Кина, поставување на поморски мински полиња во крајбрежните области и интензивирање на обуката за нејзините резервисти.

Тајванскиот претседател Цаи Инг-вен кон крајот на минатиот месец потврди дека непознат број американски војници моментално се на островот, спроведувајќи воени вежби со вооружените сили на Тајван и помагајќи во обуката на локалните војници.

Иако САД одбиваат официјално да потврдат дали би биле подготвени воено да го бранат Тајван во случај на кинески напад – Вашингтон само вети дека ќе обезбеди оружје и опрема – претседателот Џо Бајден минатиот месец рече дека САД ќе му помогнат на Тајван во сслучај на напад.

Во случај на планирана кинеска инвазија на Тајван, американската морнарица би можела да го блокира тајванскиот теснец и да го блокира патот на можните кинески десантни бродови, принудувајќи ја Кина да го ескалира конфликтот со САД.

Во меѓувреме, Кина брзо ги развива своите ракетни сили за да ги одврати непријателските бродови да делуваат во кругот од 800 наутички милји од брегот на Кина. Пекинг поседува балистички противбродски ракети DF-21D, таканаречени „убијци на носачи на авиони“ и развива хиперсонични конвенционални ракети, за кои се верува дека е тешко да се соборат од противвоздушната одбрана на американската борбена група пред да се предизвика сериозна штета на носачите на авиони и другите клучни бродови .

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!