Вие имате прво да ја знаете вистината

Легија го прекина штрајкот со глад, познати и причините

Милорад Улемек Легија (53), го прекина штрајкот со глад кој го започна минатиот понеделник во затворот Забела во Пожаревац, јавуваат медиумите.

Според нив, Улемек одлучил да го прекине штрајкот поради смртта на Горан Ненадовиќ (43), началникот на Специјалното одделение на КПУ Пожаревац, кој вчера ненадејно починал.

Легија се реши на овој чекор поради моменталната ситуација во затворот, односно поради смртта на менаџерот, од кој тој бараше да му се исполнат барањата, па сега не може ниту да ги бара своите барања, и со тоа тој го прекинува штрајкот, пренесуваат изворите.

Милорад Улемек Легија со денови ја одбива храната приготвена во затворот. Поранешниот командант на Единицата за специјални операции (ЈСО) со денови одбиваше и да ја напушти ќелијата, како и правото на посета.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!