Вие имате прво да ја знаете вистината

Заминување на контроверзниот мистер, четири дена пред смртта напиша: „Се гледаме на другата страна“

Шон Роден почина на 46-годишна возраст, најверојатно од срцев удар.

Американскиот бодибилдер беше најстариот победник на натпреварот Мистер Олимпија, кој го освои со 43 години и пет месеци. Станува збор за меѓународен натпревар кој се одржува од 1965 година, а меѓу најпознатите победници е актерот Арнолд Шварценегер, кој победил седум пати.

Роден го открил бодибилдингот во 1992 година и почнал да се занимава аматерски. Меѓутоа, тој имал проблеми со повреди, а по смртта на татко му се свртел кон алкохолот. Завршил во болница поради проблеми со црниот дроб, бубрезите и уринарниот тракт, по што решил да престане да пие.

https://www.instagram.com/p/CVVjU6WJqAB/?utm_source=ig_embed&ig_rid=ea5c992c-927c-4a9c-81e3-4c0a18290999

Тој успеа да го сврти својот живот и да се искачи на тронот, но неполни три години по големиот триумф го напушти овој свет. Неговата смрт на блиските пријатели им ја потврди тренерот Крис Ацето , а од него на социјалните мрежи се простуваат неговите колеги, експерти и обожаватели.

А Роден во својата последна објава на Инстаграм напиша:

”Тула по тула, потребно е трпение. Се гледаме од другата страна. #thechallenge #train #fitness ”, додека во последната приказна објави меме на кое пишува:

„Бидете со некој кој ќе се грижи за вас. Не материјално, туку за твојата душа, за твојата благосостојба, твоето срце и сè што си“.

Роден е роден во Кингстон, Јамајка и како дете сакал да стане фудбалер.

https://www.instagram.com/p/CVZ3JWaL-xV/?utm_source=ig_embed&ig_rid=b9ed4d09-f632-4096-ac02-4d22ff729672

Никогаш не сум видел тежина на Јамајка. Сакав да бидам следниот Пеле , следниот Марадона. Фудбалот беше единствениот спорт за кој знаев – изјави во една прилика.

Сепак, тој се сврте кон бодибилдингот благодарение на Јони Шамбургер , поранешен мистер Универзум кој освои златен медал во бодибилдинг на Панамериканските игри во Аргентина во 1995 година.

Роден беше суспендиран од сите натпревари под покровителство на Меѓународната федерација за бодибилдинг и фитнес (IFBB) откако во 2019 година беше обвинет за сексуално вознемирување на млад бодибилдер. Овие обвинувања не беа ниту побиени, ниту докажани до неговата смрт.

На почетокот на оваа година, бодибилдерите Џорџ Петерсон, Џон Медоус и Енди Хаман починаа, а срцев удар неодамна преживеа Чак Киркендал, исто така познат по прекарот Кали Мусцл. Тој заврши на итна операција откако беше откриено дека неговата лева артерија е целосно блокирана.

Вицешампионот на натпреварот г. Англија Бен Харнет почина во 2019 година на 37-годишна возраст откако земал стероиди пред натпревар во бодибилдинг.

https://www.instagram.com/p/CV0W0BVp_rs/?utm_source=ig_embed&ig_rid=3af5ab55-34a8-45a3-8786-c825fe8334ac

Се гордееше со своето тело, но стана премногу горд и во обид да го искористи максимално, почна да зема стероиди. Искрено се надевам дека, ако ништо друго, смртта на Бен ќе одекне во светот на бодибилдингот и дека луѓето ќе разберат каков ризик преземаат. Оваа загуба не требаше да се случи – изјави тогашниот судски лекар Ерик Армстронг .

Еден од бодибилдерите кој отворено зборуваше за проблемот со употребата на стероиди беше Рич Пиана. Тој во 2016 година призна дека и самиот користел стероиди, истакнувајќи дека тие се штетни за организмот. Сепак, тој додаде дека нивната употреба е многу раширена и дека се речиси неизбежни кај професионалците.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!