Вие имате прво да ја знаете вистината

Чави ја врати легендата во Барселона – ќе игра за едно евро неделно

Бразилскиот фудбалер Дани Алвеш се врати во Барселона како слободен играч.

Фабрицио Романо пренесува дека возрасниот дефанзивец потпишал едногодишен договор со Блауграна, со можност за продолжување на соработката до јуни 2023 година.

Договорот беше постигнат во петокот откако Бразилецот пристигна во клупскиот камп.

Се очекува Чави Ернандез да го „фрли“ во оган својот поранешен соиграч веднаш штом ќе го регистрира Ла Лига, што сепак би можело да трае до јануари следната година.

Шпанските медиуми наведуваат дека Алвеш ќе игра за Барса со симболична плата од едно евро неделно.

Алвеш (38) во првиот мандат во Барселона играше во периодот од 2008 до 2016 година и освои 23 трофеи.

Потоа ги бранеше боите на Јувентус, Пари Сен Жермен и Сао Паоло. Со сите клубови за кои настапуваше (Баија, Севиља, Барса, Јуве, ПСЖ, Сао Паоло) освои 43 трофеи и затоа не е најуспешниот фудбалер на сите времиња.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!