Вие имате прво да ја знаете вистината

Емануел Макрон навистина има стил: презентирана новата претседателска лимузина, делува импресивно (фото/видео)

Имавме повеќе можности да ги видиме како изгледаат американските, руските и кинеските претседателски автомобили, а сега за прв пат имаме можност да видиме како изгледа новото службено возило на претседателот на Франција, Емануел Макрон.

Како и другите моќни земји со силна автомобилска индустрија, Франција за своите претседатели користеше луксузните модели на автомобили на една од домашните компании производители на автомобили.

Овој пат, тие го избраа луксузниот кросовер DS 7 Crossback Élysée, од домашна премиум марка која продолжува да ја наследува традицијата на луксузните седани Citroen.

Специјалниот дизајниран автомобил во кој ќе вози Емануел Макрон е базиран на серискиот модел DS 7 Crossback E-Tense 300, кое меѓуоскино растојание е продолжено за 200 mm, па вкупната должина на автомобилот сега е 4.790 mm.

Ова не е единствената промена во однос на сериското возило, имајќи предвид дека кросоверот, меѓу другото, доби и висок степен на балистичка заштита, држачи за знамиња на предниот дел, блинкери, а избрана е и посебна надворешна боја – мастилово сина.

Автомобилот е поставен на уникатни алуминиумски тркала од 20 инчи, а поставен е и посебен телекомуникациски систем. За дополнително да ја покаже својата функција, DS 7 Crossback Élysée ги има и иницијалите RF во внатрешноста.

Кога станува збор за патничката кабина, има две одвоени, удобни седишта со електрични прилагодувања во задниот дел, додека на централната конзола има безжичен полнач за претседателскиот смартфон, како и климатски контроли за задниот дел на кабина. Тапацирот е во комбинација од кожа – Алкантара.

Бидејќи возилото е блиндирано, дополнителната тежина секако влијае на перформансите. Производителот не откри податоци за забрзувањето, а потсетуваме дека сериската верзија на моделот DS 7 Crossback достигнува 100 km/h за 5,9 секунди. Што се однесува до автономијата во чисто електричен режим на возење, таа е достигнува брзина околу 60km во серискиот модел.

DS 7 Crossback Élysée беше официјално претставен како ново претседателско возило на 11 ноември, кога се слави Денот на примирјето од Првата светска војна низ Европа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!