Вие имате прво да ја знаете вистината

Крвав бунт во еквадорскиот затвор, во невидена пресметка на бандите настрадаа најмалку 58 затвореници (видео, фото)

Најмалку 68 затвореници се убиени, а 25 се повредени во ноќните насилства во еквадорскиот затвор Penitenciaria del Litoral, соопшти владата во саботата, во она што беше опишано како борба меѓу бандите.

Казнено-поправниот дом, лоциран во јужниот град Гвајакил, е истиот затвор во кој на крајот на септември беа убиени 119 затвореници во најголемиот инцидент со насилство во затворот во земјата.

Владата ги обвини за тоа бандите вклучени во трговијата со дрога за контрола на затворот.

Последните немири беа предизвикани по ослободувањето на водачот на бандата, изјави на прес-конференција гувернерот на провинцијата Гуајас, Пабло Аросемена.

На снимките на социјалните мрежи што уапсените наводно ги објавиле во текот на ноќта се гледа како тие молат за помош да го прекинат насилството додека во позадина се слушаат истрели и експлозии. Ројтерс не може самостојно да го потврди потеклото на видеата.

Бран немири имаше во затворите на таа јужноамериканска земја во која беа сместени околу 39.000 затвореници. Во инцидентите во февруари и јули во различни затвори загинаа 79 и 22 лица.

Некои од убиените во септември во Казнено-поправниот дом беа обезглавени или изгорени, соопшти обвинителството, а десетици беа повредени.

Вкупно 11 лица беа пронајдени обесени во Penitenciaria del Litoral во октомври, за кои властите велат дека можеби биле самоубиства.

Претседателот Гилермо Ласо прогласи 60-дневна вонредна состојба во затворскиот систем во септември, ослободувајќи средства и овозможувајќи зголемена контрола со воена помош.

Полициските операции од прогласувањето на вонредната состојба – особено во Penitenciaria del Litoral – открија оружје, гранати, ножеви, муниција, мобилни телефони и дрога.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!