Вие имате прво да ја знаете вистината

Прва жртва на вулканот Ла Палма, досега зафати површина од 1400 фудбалски игралишта

Вулканот на Канарскиот остров Ла Палма ја зеде првата жртва, речиси 8 недели по првата ерупција, јавуваат локалните медиуми.

Тело на маж е пронајдено во изолирана област во јужниот дел на шпанскиот остров, објави Мундо, повикувајќи се на полициски информации. Се чини дека 70-годишниот маж починал кога се урнал покривот на неговата куќа во Лос Ланос де Аридан. На мажот наводно му било дозволено да влезе во забранетата зона.

На жителите на евакуираните куќи често им се дозволува да влезат во областа покриена со вулканска пепел на планинскиот венец Камбре Виеја за да земат документи или други важни предмети од дома. Ова обично се прави под надзор на властите.

Човекот пронајден денеска најверојатно се обидувал да ја исчисти вулканската пепел од својот имот. Вчера роднини прогласиле poтрага по него.

Откако вулканот првпат еруптираше на 19 септември, лавата целосно уништила повеќе од 1.450 згради, според неодамнешната проценка на регионалните власти. Лавата може да достигне температура од околу 1300 степени Целзиусови. Вкупно 1.018 хектари беа покриени со слој лава од еден метар – површина поголема од 1.400 фудбалски игралишта. Повеќе од 7.000 жители мораа да бидат префрлени на безбедно место.

Сепак, мештаните се надеваат на одмор: веќе некое време тековите на лавата се движат многу бавно или воопшто не се движат.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!