Вие имате прво да ја знаете вистината

Руски падобранци настрадаа во Белорусија: Несреќа на вежбата на елитната единица во близина на границата со Полска и Литванија (видео)

Двајца руски падобранци загинаа при слетување со падобран за време на вежба во Белорусија. Министерството за одбрана на Руската Федерација потврди дека тоа се случило поради силен налет на ветер.

Поради ненадејниот силен налет на ветерот, се приближија двајца падобранци, војници со договор, инструктори за падобран со огромно искуство. Јажињата на двајцата падобранци се заплеткаа, изјави за новинарите претставник на одделот, пренесува ТАСС.

https://www.instagram.com/p/CWL-MN6tjJ9/?utm_source=ig_embed&ig_rid=eee2c8d0-f772-4af3-b7a1-cfad95e80557

Забележано е дека тие биле хоспитализирани во локална медицинска установа, но падобранците подоцна им подлегнаа на повредите.

Еден војник се обидел со резервен падобран да го спречи „неконтролираното паѓање“ на двајцата падобранци, но системот не функционирал поради недоволната висина.

Падобранците паднале кога воздушно-десантната единица слетала на непознато место за слетување во близина на Гродно во Белорусија.

Министерствата за одбрана на Русија и Белорусија претходно известија за заеднички вежби во регионот Гродно, кое граничи со Полска и Литванија. Властите на овие земји ја зајакнаа безбедноста на границата со Белорусија поради големо присуство на мигранти.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!