Вие имате прво да ја знаете вистината

Во Франција регистрирана нова мутација на коронавирусот!

Нова мутација, односно сој на ковид-19 е регистриран и забележан во училиште во Франција. За овој нов сој, експертите тврдат дека мутацијата е различна од сите досега познати мутации на вирусот.

Како што кажуваат експертите, новиот сој се разликува од досега познатите: алфа, бета и делта сојот, на вирусот, пишува францускиот портал Телеграм.

Досега со новата мутација се заразени 24 лица, од кои 18 се студенти, а мутацијата за првпат се појави и беше регистрирана пред еден месец.

Како што се наведува, поради појавата на новата мутација на вирусот, седум од 12-те паралелки во училиштето се затворени.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!