Вие имате прво да ја знаете вистината

Библиски сцени на улиците на Израел: Земјата ја погоди катастрофа, пожари, песочни бури, луѓето предупредени на опасност (фото)

Бура од прашина, густа магла од облаци го покри израелското небо додека пожарите горат низ целата земја. Властите ги предупредуваат граѓаните да не вежбаат на отворено, бидејќи силните ветрови од Јордан и Саудиска Арабија носат песочни бури.

Силни песочни бури и магла го покри израелското небо во саботата, предизвикувајќи екстремно ниво на загаденост на воздухот, соопштија властите, бидејќи десетици семејства низ земјата беа евакуирани од своите домови поради шумските пожари што избувнаа во топли, суви и услови на голема прашина. Министерството за заштита на животната средина и Министерството за здравство препорачаа луѓето да ја намалат напорната физичка активност на отворено.

Ова е особено важно за ранливите популации, како што се оние со срцеви и белодробни заболувања, старите лица, децата и трудниците, кои треба целосно да избегнуваат физичка активност на отворено, како што е препорачано од министерството.

Според соопштението, загаденоста на воздухот е последица на високите концентрации на честички кои можат да се вдишат во атмосферата, а се предизвикани од ваквите метеоролошки услови. Силните ветрови, кои носат прашина од Јордан и Саудиска Арабија, предизвикуваат локални песочни бури. Министерството соопшти дека ваквите временски услови најверојатно ќе продолжат и во недела.

Климатската криза е тука и бара веднаш да се подготвиме, напиша на Твитер министерката за заштита на животната средина Тамар Зандберг.

Во меѓувреме, во текот на денот беа пријавени пожари на повеќе локации, а повикани се и екипи на брза помош од целата земја. Силниот источен ветер не само што предизвика пожар, туку и собори дрво во парк во центарот на Бургет, при што едно 14-годишно девојче е полесно повредено.

Семејствата кои живеат на периферијата на Зејтан беа евакуирани од своите домови во саботата попладне кога избувна пожар во централната израелска заедница. Засега нема информации за штети или повредени, а полицијата подоцна соопшти дека делови од пожарот се ставени под контрола. Околу 30 куќи на периферијата на Јарка беа евакуирани поради слични услови во близина на северниот град. И таму нема информации за штети или повредени.

Претходно, сите жители на северното село Гита – 75 домаќинства – беа евакуирани поради тоа што противпожарните служби го прогласија за „реална опасност“ за заедницата. Неколку часа подоцна им било кажано дека можат да се вратат во своите домови. Шест куќи во Гита се оштетени, соопшти полицијата. Нема извештаи за повредени.

Во раните утрински часови во саботата избувна пожар во близина на населбата Хар Адар на Западниот Брег. Израелската противпожарна и спасувачка служба соопшти дека 17 тимови веднаш реагирале, додека противпожарните авиони пружале воздушна поддршка. Тој пожар на крајот бил ставен под контрола. Помалите пожари се ставени под контрола и во близина на централниот град Рош Хаин и северниот град Хадера.

Пожарите избувнаа иако бројни национални паркови беа затворени за планинарите во текот на викендот поради страв од големи пожари.

Управата за природа и паркови во петокот објави дека се затворени сите пешачки патеки во регионот на Кармеловата шума (освен резерватот на реката Меарот), како и сите патеки во јудејските планини и регионот Шфела. Затворен е и резерватот Амуд поток во Галилеја, а забрането е секое пешачење по брегот помеѓу Хадера на север и Зикима на југ.

Во саботата, официјалните лица рекоа дека ќе биде затворен и природниот резерват Тел Дан. Неколку плажи на Галилејското Море се затворени поради силните ветрови. Затворањето, кое е во сила до недела , следуваше бидејќи земјата беше погодена од невообичаено топло време во саботата, достигнувајќи максимални 89 ° F (31 ° C) во регионот на Мртвото Море, 82 ° F (27 ° C) во Хаифа и 86 ° F (30 ° C) во Тел Авив.

Забраната за пожари низ целата земја, воведена претходно оваа недела, останува на сила до 30-ти ноември. Израел сè уште има натпросечни температури и малку врнежи за овој период од годината.

Некои од најразорните пожари во Израел се случија во ноември и декември, вклучително и пожарот во Кармел во декември 2010 година, кој однесе 44 животи, како и избувнувањето на пожарите низ целата земја кон крајот на ноември 2016 година, оставајќи илјадници без покрив над главата. Израел се уште се опоравува од августовскиот пожар во близина на Ерусалим, кој проголта околу 25.000 дини (6.200 хектари) шума, што стана најголемиот пожар во историјата на земјата. Освен тоа, Израел истовремено врие под уште еден топлотен бран со мала влажност, што овозможува идеални услови за ширење на пламенот, пишува Тајмс оф Израел.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!