Вие имате прво да ја знаете вистината

Британскиот генерал предупредува: Постои ризик од „случајна“ војна меѓу Русија и Западот (видео)

Началникот на одбранбениот штаб на Велика Британија, генерал Ник Картер изјавил дека во односите меѓу Русија и западните земји се забележува невидена тензија, посериозна отколку во времето на Студената војна, пренесува Дејли експрес.


Според генералот, во таква ситуација постои „поголем ризик од случајна војна“.

Живееме во поконкурентен свет од пред 10 или 15 години. Мислам дека природата на конкуренцијата меѓу државите и големите сили води до зголемени тензии. Мора да бидеме внимателни, не смееме да дозволиме некои наши политичари да бидат доведени во позиција со нивната воинствена природа кога ескалацијата на конфликтот води до грешки – изјави висок воен функционер.

Според новинарите на „Дејли експрес“, причина за загриженоста на Западот е мигрантската криза што изби на белоруско-полската граница.

Кризата на границата на Белорусија со Летонија, Литванија и Полска, каде што отидоа мигрантите, нагло се засили на 8 ноември. Неколку илјади луѓе дојдоа на белоруско-полската граница и не ја напуштија граничната зона.

Некои дури се обидоа насилно да влезат на територијата на Полска. Европските земји го обвинуваат Минск дека намерно ја засилува кризата и се заканува со санкции. Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко одговара дека тие се виновни за ваквата состојба.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!