Вие имате прво да ја знаете вистината

Додека во државата „гори“, Лукашенко игра хокеј на мраз

Александар Лукашенко денес играше хокеј на мраз, очигледно незагрижен од заканите за нови меѓународни санкции поради мигрантската криза на границата со ЕУ.

Шеесет и седумгодишниот, кој е на власт 27 години, се појавил во црвена опрема и позирал пред камерите на хокејскиот терен, според сликите објавени на неговата веб-страница, со информација дека тимот на претседателот го победил тимот од регионот Минск со резултат 5-2.

На снимките, за кои Ројтерс проценува дека можеби се темпирани за да се покаже атмосфера на рамнодушност поради конфликтот меѓу белорускиот претседател и Западот, може да се види како Лукашенко покажува кон целта и ги поздравува соиграчите со песни, во еден момент предизвикувајќи аплауз од публика.

Брисел го обвинува Минск дека организирал „хибриден напад“ врз Европската унија со внесување илјадници мигранти, главно од Блискиот Исток, и ги упатува да се обидат илегално да преминат во Полска, а ЕУ се подготвува да воведе нови санкции кон Белорусија.

Хокеарското видео не алудира на оваа криза, но канцеларијата на белорускиот претседател соопшти претходно дека Лукашенко наредил дистрибуција и испорака на хуманитарна помош до мигрантите на границата, наведува Ројтерс.

Во друга изјава, во интервју за рускиот месечник „Национална одбрана“, Лукашенко, како што пренесува британската агенција, рекол дека му е потребен мобилен балистички ракетен систем „Искандер“, кој има дострел до 500 километри и може да носи конвенционални или нуклеарни боеви глави и сака да ги распореди на југот и западот на земјата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!