Вие имате прво да ја знаете вистината

Франција го истражува наводното силување во претседателската палата, силувана е жена која имала пристап до државни тајни

Француските власти го истражуваат наводното силување што се случило претходно оваа година во претседателската Елисејска палата, објави во петокот париското обвинителство.

Жена војник од единицата која лично го чува претседателот Емануел Макрон, наводно, била силувана.

Според Гардијан, повикувајќи се на францускиот весник Либерасион, самиот Макрон присуствувал на приемот во чест на пензионираниот генерал и уште двајца офицери. По протоколарниот дел, околу 22 часот, дел од гостите ја напуштиле палатата, но продолжиле да се забавуваат во просториите на претседателската гарда, во блиската улица Елизе, а таму се случил и споменатиот напад.

Според досега познатите информации, таа била силувана од нејзин колега.

Двајцата се високи членови на војската, на пример, имаат пристап до привилегирани и чувствителни воени разузнавачки податоци кои инаку се класифицирани како тајни. Неименуван млад војник истата вечер отишол во најблиската полициска станица за да го пријави случајот.

Судскиот процес е започнат, но осомничениот војник се уште е на слобода бидејќи официјално не е покренато обвинение.

Од кабинетот на претседателот велат дека „покренале неопходни мерки во моментот кога дознале за обвинувањата“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!