Вие имате прво да ја знаете вистината

Ова е позадината на конфликтот помеѓу Цеца и композиторот Мили: додека беше жив Аркан, тој добиваше по 10.000 марки за една песна!

Цеца и Мили имале жестока кавга во балканското шоу, Ѕвездите на Гранд, по што пејачката го напуштила студиото, но набрзо се вратила и продолжила со снимање.

По тешките зборови на Мили дека и направил кариера на Цеци и дека немаше да има концерти на Маракана и Ушче да не беа неговите песни, фолк ѕвездата реши засекогаш да го пречкрта и да не комуницира повеќе со него. Според изворот, композиторот заработил околу три милиони евра благодарение на соработката со Цеца.

Цеца тоа никогаш нема јавно да го каже, но вистина е дека Мили се збогати благодарение на неа. На убедување на Марина Туцаковиќ, Цеца прифатила Мили да го направи целиот албум уште во 1996 година. Тој тогаш беше целосно анонимен во естрадните кругови и едвај врзуваше крај со крај. Затоа Цеца кажува дека кога го запознала немал ни гитара, Марина верувала во Мили и затоа инсистирала тој да го преземе правењето албуми на Цеца, која веќе имаше два најголеми хита во кариерата, помеѓу кои беше и хитот Кукавица и песната за Белград направена од Дино Мерлин.

Дури во 2006 година Мили ја напиша песната Пиле за Цеца, која е нејзин трет најголем хит, па чудно е да се мисли дека тој ја создал нејзината кариера.

На Цеца повеќе и здосадила да ги слуша тие небулози, открива изворот и додава: Додека бил жив Аркан, на Мили му плаќале по 10.000 марки по песна, а имал и бонус од продажбата на албумот. Тоа беше огромна сума на пари во тоа време, па тој можеше многу брзо да купи убав стан во Белград. По смртта на Аркан, двајцата се согласија да ги поделат сите приходи од продажбата на албумот и концертите на половина. Тогаш Мили почна да заработува многу пари, од кои и денес убаво живее. За 20 години заработил околу три милиони евра, ако не и повеќе. 

Цеца не сака да открива вакви детали во јавноста, бидејќи ги почитува сите договори, како и успехот што го направија заедно. Затоа ме боли кога Мили почна јавно да ја навредува, бидејќи тој е само композитор, а таа е голема ѕвезда што ги наполни Ушче и Маракана. Да секако! Нивната соработка прекина поради парите, бидејќи Мили за себе барал поголем дел од тортата. И Брена ја прекина соработката со него, бидејќи не можеа да се договорат за хонорарот, бидејќи тој барал премногу, додава изворот.

Да потсетиме, композиторот откри дека на Цеца и платил за концертот на Ушче, и дека за тој настап платил дури 600.000 евра.

Нарушениот деловен однос помеѓу мене и Цеца значеше и нарушена деловна атмосфера. Јас сум човек кој ги исполнува своите ветувања до крајност. Не можам да ветам нешто што не можам да го исполнам. Јас сум таков човек. Штом се појави некаква неблагодарност и потценување во соработката, не можам да продолжам со тоа. Веднаш излетав од тој проект, немаше никаква тактика кога се работи за такви работи. Јас и Цеца ја прекинавме соработката од за мене нејасни причини, само ден по концертот на Ушче. Јас не сум виновен за тоа бидејќи не зависи од мене. Направив хит албум и платив на Ушче 600.000 евра, се вложив за тоа – открил Мили во даденото интервју.

Цеца изјави дека е многу разочарана од нејзиниот поранешниот соработник.

Разочарана сум од Мили како личност, но не жалам што соработував со него. Таа соработка беше плодна и траеше две децении, но и заедно со Марина Туцаковиќ, која беше носител на проектот – изјави Цеца во емисијата Ексклузив и додаде дека не е само композиторот заслужен за песната да биде хит.

Кога некој прави мелодија и текстот, изведувачот ја даваат душата на песната. Не може да биде важна само едната страна, важни се сите три – истакна Цеца.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!