Вие имате прво да ја знаете вистината

Скандал пред мечот со Србија! Селекторот на Португалија во документите Пандора, обвинет за измама

Скандалот ја тресе португалската фудбалска репрезентација пред клучниот дуел за директен пласман на Светското првенство во Катар, против Србија, кој на програмата е в недела од 20:45 часот во Лисабон.

Селекторот на Португалија, Фернандо Сантош е обвинет дека се обидел да избегне данок со измама со фиктивни компании, пишуваат медиумите .

Во документите на Пандора, кои предизвикаа немири во многу земји, се наведува дека Сантос по пристигнувањето на клупата на Бенфика со посредство на две лажни компании потпишал договор за правата на фотографиите во вредност од 480.000 евра. Новинарот на Екпрес ги откри овие информации, договорот никогаш не бил извршен, иако идеата била да се избегнат даноците.

Договорот од 4 септември 2006 година беше потпишан помеѓу три страни – Сантош, Бенфика и Силуе Лимитед, компанија регистрирана во Ирска, а сè беше посредувано од ќерката на Сантос, Катија.

Фернандо Сантош негира дека „промовирал, извршувал или се придржувал до каква било шема за затајување данок“.

Никогаш не сум се обидувал да добијам финансиска добивка на која што сум немал право право, рече Сантош.

На крајот, селекторот потпиша уште еден договор вреден 776.000 евра, кој го потпиша во јули 2007 година, со што беа поништени сите претходно потпишани договори.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!